Na dálnici D1 u Bělotína ve směru na Ostravu se nachází rizikový úsek, kde za poslední roky došlo ke 27 nehodám s celkovou škodou přes 22 milionů Kč. Typické jsou nehody kvůli nepřizpůsobení rychlosti, nepozornosti řidičů, těsnému jízdnímu rozestupu a chybnému řazení do pruhů. K nehodám přispívá i zúžení vozovky a přehlížení dopravního značení. Mnozí řidiči navíc z místa nehody ujíždějí, což je trestné.
Video: Rizikové místo na dálnici D1 u Bělotína směr Hranice – Ostrava
Olomoucký kraj, dálnice D1 u obce Bělotín, směr Ostrava. Rizikové místo poblíž sjezdu na dálnici D48. V posledních letech zde došlo ke 27 dopravním nehodám. Naštěstí bez zranění, ale s celkovou škodou přes 22 milionů korun. Nejčastější příčinou nehod bylo nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky.
Miroslav Charouz, krajský koordinátor BESIP: „Je zde opravdu velké množství dopravních nehod. Při bližším zkoumání je typická nehoda na tomto úseku z důvodu nepřizpůsobení rychlosti povaze vozovky. Například když naprší. Ale hlavně je to výrazná nepozornost při řízení vozidla. Občas zde bývá zúžení do jednoho pruhu například v rámci údržby. Takže dojde k ukázkové nehodě v důsledku předjíždění v zúžení. Kdy řidič zavadí o dopravní značení.“
Stejně jako v jiných úsecích, i tady, jezdí řidiči ve vysokých rychlostech těsně nalepeni na sebe. Nehodovost by výrazně snížilo, kdyby dodržovali bezpečnou vzdálenost.
Miroslav Charouz, krajský koordinátor BESIP: „Osobně mě docela zarazilo, že při mnoha nehodách je zaznamenáno, že řidič od nehody ujel. Možná by bylo dobré připomenout našim řidičům, že ujetí od nehody a její nenahlášení, kromě pokuty a čtyř bodů, je i půl roku zákaz řízení. Měli by se v tomto opravdu polepšit. Kvůli tomu, že někdo poničí dopravní značení, se ostatní řidiči potom hůře orientují.“
Na dálnici před Bělotínem je také opakovaně vyznačeno, které jízdní pruhy pokračují jako D1 na Ostravu. A který vede ke sjezdu na D48 směr Frýdek Místek, Český Těšín.
Miroslav Charouz, krajský koordinátor BESIP: „Je to pro lepší orientaci řidičů. Bohužel řidiči mnohdy vůbec nesledují, co před nimi je. Potom zbrkle reagují. Konkrétně před touto křižovatkou jde o pozdní řazení do jízdních pruhů. A zde typicky, na co už upozorňujeme dlouhou dobu, připojovací pruh je potřeba využít v celé jeho délce k dostatečnému nabrání rychlosti. Aby se tak vozidlo plynule zařadilo mezi ostatní auta. Teď vidíme nákladní vozidlo, které dosáhlo stejné rychlosti jako auta v průběžném pruhu, a plynule se mezi ně zařadí.“