23. duben: Národní den bez spěchu varuje před následky nepřiměřené rychlosti

Národní den bez spěchu, připadající na 23. dubna, upozorňuje na rizika spojená s nepřiměřenou rychlostí. Loni kvůli ní na českých silnicích zemřelo 148 lidí. Ačkoliv 58 % veřejnosti vnímá rychlou jízdu jako velmi nebezpečnou, polovina řidičů přiznává, že rychlostní limity běžně překračuje. Osvětová iniciativa České asociace pojišťoven připomíná, že zpoždění několika minut může zachránit lidský život. Symbolicky se i letos zpozdí vybrané události po celé republice – o třináct minut.

Zpomalte. Rychlost zabíjí. Dubnový Národní den bez spěchu připomíná cenu lidského života

Nepřiměřená rychlost je stále jednou z nejčastějších příčin smrtelných dopravních nehod. Jen v loňském roce si vyžádala 148 lidských životů. Přesto podle průzkumů až polovina řidičů přiznává, že povolenou rychlost překračuje pravidelně. Právě na tento alarmující fakt reaguje Národní den bez spěchu, který letos připadá na 23. dubna.

Tato osvětová iniciativa, kterou organizuje Česká asociace pojišťoven, má za cíl podnítit řidiče k zamyšlení: Stojí několik minut navíc za riskování zdraví nebo života? Statistiky jsou neúprosné. Za posledních 15 let způsobila nepřiměřená rychlost přes 205 000 nehod, z nichž více než 77 000 mělo vážné následky. Téměř 36 % smrtelných nehod je způsobeno právě rychlou jízdou.

Rychlost šetří minuty, ale může vzít roky

Symbolickým vyjádřením myšlenky Dne bez spěchu je zpoždění o 13 minut – právě tolik lze teoreticky ušetřit při cestě z Prahy do Brna překročením rychlosti o 20 km/h. Právě těchto třináct minut se stalo ústředním motivem kampaně „13 MINUT“. Její součástí je i dokumentární film Víta Klusáka, který zaznamenává osudy lidí poznamenaných následky riskantního chování za volantem.

Mladí řidiči, stará auta, vysoká rizika

Nejohroženější skupinou jsou mladí řidiči ve věku 18–24 let. Až 33 % jejich nehod je způsobeno právě rychlou jízdou. Často přitom řídí starší vozy bez moderních bezpečnostních systémů. Vysoké riziko se koncentruje také do zimních měsíců – prosinec a leden – kdy nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky vede k nejčastějším nehodám.

Kampaň s reálným dopadem

Národní den bez spěchu letos proběhne již potřetí. Kampaň má za cíl oslovit firmy, školy, úřady i jednotlivce. Minulé roky přinesly zpoždění fotbalových zápasů, divadelních představení i školního vyučování. Významné instituce se přidávají zpožděním schůzek, porad nebo i symbolickým zastavením hodin.

„Ve spěchu děláme chyby. A na silnici mají chyby fatální následky,“ připomíná Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven. Jeho slova podtrhuje realita: každý třetí smrtelný případ na silnici má na svědomí právě rychlost.

Jak se zapojit?

Zapojit se může každý – sdílením manifestu na sociálních sítích, přidáním se k aktivitám, nebo prostě tím, že zpomalí. Kampaň je viditelná na billboardech, ve veřejných budovách i online. Veřejné osobnosti, jako například náměstkyně primátora hlavního města Prahy Alexandra Udženija, iniciativu podporují s důrazem na to, že zpomalit není slabost, ale zodpovědnost.

Více informací najdete na oficiálních stránkách kampaně www.narodnidenbezspechu.cz.